Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Smíšený Pěvecký sbor

Smíšený pěvecký sbor Bruntál, z.s.

Vítáme Vás na stránkách našeho Pěveckého sboru Bruntál z.s. Jsme zájmový spolek, jehož hlavní náplní je udržet tradici sborového zpěvu v Bruntále. Jsme cca 34-ti členný spolek , který se schází na pěveckých zkouškách každé pondělí v ZUŠ Bruntál od 17,00 hodin. Koncerty pořádáme v rámci svátků a slavnostních příležitostí v průběhu celého roku především v Bruntále a přilehlých obcích.

Na těchto stránkách budete průběžně informováni o aktuální činnosti spolku - záložka KONCERTY.

Zájemci o zpěv jsou vítání. Na nové členy nemáme žádné požadavky, znalost not není nutná. 

V případě jakýchkoliv dotazů či postřehů nás můžete oslovit dle níže uvedeného kontaktu.

Pokud by jste chtěli podpořit činnost našeho spolku finančním darem , zde je naše bankovní spojení: 275451046/0300

 

 

 

Iveta Hlaviznová

předsedkyně spolku 

Email:  smpsbruntal@gmail.com

Tel. 739 441 118

FB: Smíšený pěvecký sbor Bruntál

 

Smíšený pěvecký sbor Bruntál, z.s.

Historie Smíšeného pěveckého sboru Bruntál, resp. jeho předchůdců, se počíná psát krátce po 2. světové válce. Vznikají hudební tělesa buď smíšená, nebo jen ženská, jejich existence má však vždy poměrně krátké trvání.

K obnovení činnosti pěveckého sboru v Bruntále v té formě, jak ho známe dnes, dochází v roce 1987. Sbor existuje nejdříve jako sbor ženský, od roku 1990 se mění ve sbor smíšený. Předchozí dirigenti mu, jak lze z ohlasů odborné a laické veřejnosti usoudit, vtiskli vysokou kvalitu. Díky své činnosti sbor získává zejména na severní Moravě spoustu kontaktů na družební sbory a od roku 1998 má družbu rovněž s pěveckým sborem Bel Canto z polských Gaszowic. I město Bruntál oceňuje jeho kvality tím, že ho považuje za svého příkladného reprezentanta. Od roku 2021 přebírá sbor dirigent MgA. Jiří Šikula. I když k tomuto převzetí dochází v poměrně složité „covidové“ době, lze již nyní konstatovat, že si sbor nadále zachoval svou kvalitu. Lze tak usoudit z pozitivních reakcí, kterých se mu dostalo po Svatováclavském koncertu konaném dne 28. 9. 2021 a následně i po adventních koncertech roku 2021 konaných v Bruntále a okolních obcích. I při těchto koncertech, stejně jako tomu bylo v předchozích letech, má nový sbormistr k dispozici doprovodný komorní soubor a tento mu bude k dispozici i do budoucna.

Smíšený pěvecký sbor Bruntál si zachoval svou tvář, i co se jeho repertoáru týče. V tomto repertoáru jsou písně z různých žánrů, od duchovních přes lidové až po moderní, přičemž sbor nezpívá jen v češtině, ale i v mnoha dalších jazycích. Těžiště činnosti sboru v současné době spočívá v nesoutěžních vystoupeních, tedy ve vystoupeních pro radost běžných posluchačů. Vzhledem k tomu, že se řady sboru rozšířily o nové a kvalitní zpěváky, není do budoucna vyloučena jeho opětovná účast na soutěžích.

Jak již bylo uvedeno, první vystoupení Smíšeného pěveckého sboru Bruntál pod novým vedením napověděla, že sbor si může zachovat minimálně tu kvalitu, kterou mu vtiskli předchůdci jeho nynějšího vedení. Pro zpěváky je to potěšující mimo jiné i proto, že se tak mohou odvděčit nynějšímu řediteli Základní umělecké školy v Bruntále, potažmo všem učitelům i ostatním zaměstnancům této školy, za podporu, které se sboru z jejich strany dostává.